Wiele osób zastanawia się jaką siłownię dla siebie wybrać. W większości siłowni można spotkać zarówno maszyny treningowe, jak i wolne ciężary, ale nie we wszystkich. Niektóre siłownie są wyposażone tylko w wolne ciężary albo tylko maszyny.. Skąd wiedzieć co jest najlepsze dla nas?
Oceńmy więc zalety i wady obu, zaczynając od wolnych ciężarów:
Z punktu widzenia biomechaniki, praca z własnym ciężarem ciała oraz wolnymi ciężarami jest bardziej fizjologiczna. Daje możliwość zaangażowania całego ciała i to w ruchach, które powinniśmy wykonywać w życiu codziennym. Podnoszenie rąk, przysiady, podnoszenie ciężaru, skręty i skłony to ruchy dzięki którym poprawimy przede wszystkim naszą SPRAWNOŚĆ.
⦁ Zaangażowanie wielu mięśni- Nawet podczas klasycznego wyciskania w leżeniu, pracują nie tylko docelowe mięśnie klatki piersiowej i kończyn górnych, ale też stabilizatory mięśni pleców, brzucha i kończyn dolnych. Dzieje się tak przy każdym ćwiczeniu bez wspomagania.
⦁ Każdą strukturę można przećwiczyć pod różnymi kątami. Rozwijamy więc nie tylko siłę, ale też koordynację i równowagę.
⦁ Można też ćwiczyć z niewielkim ciężarem lub bez ciężaru, wykonywać różnego rodzaju mobilizacje lub zastosować trening medyczny, aby nawet osoby w podeszłym wieku dały radę i pomogły sobie zdrowotnie
⦁ W sportach takich jak bieganie w których pracujemy całym ciałem, dobrze jest również wzmacniać całe ciało, aby było przygotowane na każdy ruch nawet ten niezaplanowany.
Wady:
⦁ Aby trenować z wolnymi ciężarami warto skonsultować technikę wykonania z trenerem lub fizjoterapeutą, ponieważ nieprawidłowa technika wykonania (tak jak i na maszynach treningowych) i źle dobrany ciężar może przyczynić się do urazu.
⦁ Ćwiczenia dla osób z różnymi dysfunkcjami jak i ich obciążenie, powinny być dobrane indywidualnie i najlepiej pod okiem trenera/fizjoterapeuty, aby nie wzmacniać się np. w nieprawidłowej postawie czy nie pogłębiać dysfunkcji.
Maszyny treningowe
⦁ Sprzęt dedykowany jest szczególnie osobom zajmującymi się sportami sylwetkowymi. Można zwiększyć masę mięśniową podczas treningu tylko u poszczególnych struktur.
⦁ Dobry jest dla osób, które chcą wyizolować dany mięsień np. dla celów rehabilitacji.
⦁ Większość maszyn projektowana jest tak, aby na nich siedzieć więc idealnie sprawdzą się w przypadku ludzi, którzy mają problem ze staniem lub chcą się tylko trochę poruszać.
⦁ Dobry będzie też dla osób, które nie mają dostępu do porad trenera/fizjoterapeuty i nie wiedzą jak zacząć trening na siłowni bez maszyn z instrukcją wykonania prostych ruchów.
⦁ Istnieją mięśnie, które ciężko jest wyizolować za pomocą wolnych ciężarów tak, aby nie angażować pozostałych, a łatwo jest to zrobić na maszynach treningowych.
Wady:
⦁ Nadmierne izolowanie poszczególnych struktur może prowadzić do dysbalansu mięśniowego oraz dysfunkcji aparatu ruchu.
⦁ Wykonywanie treningu tylko na maszynach pozbawia mięśnie możliwości pracy w różnych płaszczyznach.
⦁ Możemy, jeśli uprawiamy jakiś sport być bardziej narażeni na kontuzje niż trenując całe ciało i koordynację z wolnymi ciężarami lub własnym ciężarem ciała.
⦁ Małe struktury oraz mięśnie stabilizujące prawie w ogóle nie są zaangażowane.
⦁ Duża część takich ćwiczeń wykonywana jest na siedząco więc u osób, które i tak spędzają większość dnia na mogą nie być najlepszym pomysłem.
⦁ Pomimo prostoty ruchów na maszynie, niewłaściwa technika, regulacja zakresów i dobór obciążenia mogą spowodować kontuzje.
Bibliografia:
Juan Carlos „trening funkcjonalny”
Zając A., Wilk M., „współczesny trening siły mięśniowej.”