Terapia
Chcemy, aby każdy mógł cieszyć się życiem bez bólu i rozwijać swoje zdrowie. Obraliśmy sobie za cel, pomaganie innym w powrocie do pełnej sprawności i jej rozwijaniu. W terapii łączymy wiedzę z zakresu osteopatii, terapii manualnej, pinoterapii, terapii nerwowo-mięśniowej i treningu. Jesteśmy fizjoterapeutami, którzy zawsze wiedzą co i dlaczego to robią.
Poprzez doskonałą znajomość budowy ciała człowieka i jego funkcjonowania, wykorzystywanie palpacji i licznych testów diagnostycznych oraz działanie manualne, osteopata jest w stanie wspomóc samoleczenie organizmu. Jest to ponad 100-letni system medyczny, traktujący organizm jako integralną całość.
Zadaniem leczenia osteopatycznego jest przede wszystkim odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu, a nie leczenie objawów. Dysfunkcja ta jest często odległa w czasie i pozornie może nie być związana z aktualnymi dolegliwościami.
Osteopatia kieruje się zasadami:
- Organizm stanowi jedność
- Budowa ciała i procesy w nim zachodzące są ze sobą wzajemnie powiązane
- Organizm posiada zdolność do autoregulacji, samoleczenia i utrzymania równowagi.
Poza technikami manualnymi i systemem diagnostyki charakterystycznym dla tej metody, wykorzystuje się w niej ,,gwoździe’’ zwane pinami, oraz ,,noże” zwane pinokatami.
Uciska się nimi, lub w inny sposób stymuluje się określone punkty w odpowiedniej, przemyślanej lokalizacji na ciele, bez przebijania ciągłości skóry.
Zadany bodziec, ma na celu zniesienie patologii występującej w zakresie jednego lub kilku tzn. układów regulacyjnych, zgodnych z koncepcją metody FRSc.
Pinoterapia to metoda terapeutyczna stworzona przez polskiego lekarza ortopedę, traumatologa - Radosława Składowskiego.
Zdarza się, że uraz o którym już nawet nie pamiętamy, zostawił ślad na poziomie receptorów układu nerwowego. Mogą być one na przykład nadmiernie pobudzone, co skutkować może niewłaściwym odbieraniem płynących informacji i reagowaniem na nie. Za pomocą testów nerwowo-mięśniowych, terapeuta potrafi precyzyjnie zlokalizować przyczynę problemu, a następnie go rozwiązać.
Dzięki terapii manualnej procesy leczenia uzyskiwane są znacznie szybciej, a problemy bólowe najczęściej mijają bezpowrotnie.
Podczas użytych w niej technik zadajemy organizmowi bodźce, na które organizm odpowiada swoją reakcją (np. zwiększeniem ukrwienia lub rozluźnieniem). Wśród metod wykorzystywanych podczas takiej pracy znajdują się między innymi mobilizacje i manipulacje stawów, terapia narzędziowa tkanek miękkich, masaż tkanek głębokich, terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, kinesiotaping, neuromobilizacje, terapia powięziowa, wisceralna, czaszkowa oraz pozycyjne uwalnianie.
Terapia manualna sprawdzi się w:
⦁ Bólach kręgosłupa
⦁ Dyskopatiach i zespołach korzeniowych
⦁ Dolegliwościach bólowych układu ruchu
⦁ Terapii kobiet w ciąży
⦁ Terapii blizn
⦁ Powrocie do sprawności po zwichnięciach i złamaniach
⦁ Wadach postawy
⦁ Zawrotach i bólach głowy
⦁ Problemach i dolegliwościach trawiennych
⦁ Urazach sportowych
⦁ Skutkach choroby zwyrodnieniowej stawów
⦁ Terapii strukturalnej w schorzeniach neurologicznych
Poprzez odpowiedni dobór aplikacji terapię można wspomóc specjalnymi taśmami, sztywnymi lub elastycznymi.
Mogą one zmienić napięcie mięśniowo-powięziowe, działając przeciwbólowo, przyspieszając resorpcję obrzęku limfatycznego, korekcję mechaniczną powięzi lub poprawę stabilizacji.
Sportowiec nieobciążony ograniczeniami związanymi z bólem i blokadami szybciej się rozwija, a co za tym idzie, w krótszym czasie osiąga swoje cele.
Terapia sportowca różni się od terapii osoby intensywnie nie trenującej.
Terapia często zależna jest od okresu startowego, możliwości doboru intensywności treningowej w kolejnych dniach po terapii, uwzględnia też napięcia charakterystyczne dla danej dyscypliny sportowej.
Istnieją zdarzenia, po przebyciu których następuje zmniejszenie sprawności. Są nimi między innymi operacje rekonstrukcji więzadeł, po których ważne jest odzyskanie stabilności w kolanie czy pełnego zgięcia i wyprostu.Trening medyczny jest uzupełnieniem terapii manualnej zachodzącej w gabinecie.
Wykonujemy to między innymi poprzez:
⦁ Obrazowanie ruchu i rozpoznawanie zaburzenia podstawowych symetrii.
⦁ Planowanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, zgodnych ze stanem fizycznym Pacjenta.
⦁ Wspiera się proces leczenia w wielu jednostkach chorobowych.