2

Fizjoterapia stomatologiczna

Diagnozowanie i leczenie zaburzeń funkcjonalnych układu stomatognatycznego. To znaczy, że do fizjoterapeuty stomatologicznego zwrócić można się po pomoc w leczeniu bólu, sztywności ale również w celu poprawy ogólnego funkcjonowania całego układu narządu żucia. Najczęściej są to zaburzenia mięśni żucia, stawu skroniowo-żuchwowego, odcinka szyjnego kręgosłupa, języka i nerwów czaszkowych. Swoją rolę odgrywa w ortodoncji, protetyce, chirurgii szczękowo-twarzowej.

nowy

Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie składające się z:
- manualna analiza układu ruchowego narządu żucia
- manualna ocena stawu skroniowo-żuchwowego
- ocena narządu ruchu oraz postawy ciała
- terapia manualna
- autoterapia

plecy

Dokumentacja fotograficzna postawy ciała i zgryzu pacjenta

Niezwykle istotna w diagnostyce i monitorowaniu postępu leczenia jest dokumentacja fotograficzna. Oceniamy, fotografujemy i nagrywamy zarówno postawę ciała jak i zgryz Pacjenta w statyce i w ruchu. Naprawdę istotna jest dla nas jakość ruchu Pacjenta i symetria w tym ruchu. Tak skrupulatne podejście, pozwala w czytelny sposób komunikować się z innymi specjalistami pracującymi nad tym problemem.

ostatni2

Praca zespołowa

W wielu przypadkach, sukces terapeutyczny osiągnąć można jedynie poprzez współpracę z innymi specjalistami. Kierujemy Pacjenta do ortodonty, logopedy, a czasem również ortopedy, aby uzyskać jak najbardziej szeroki i czytelny obraz zaistniałego u Pacjenta problemu. Współpracujemy z logopedami nad wypracowaniem prawidłowego wzorca przełykania, pozycji języka, domknięcia otwartych ust i innych istotnych funkcji. Z ortodontami, współpraca opiera się na przygotowaniu Pacjenta do leczenia ortodontycznego, a także wspierająco w trakcie leczenia ortotropią. Pomagamy w przeprowadzeniu leczenia Pacjenta, u którego wystąpiły problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.