Czujesz mrówki podczas niektórych czynności?
Wiadomo, że przyczyn może być mnóstwo
Weźmy dziś pod lupę Zespół ucisku górnego otworu klatki piersiowej (TOS)
Wyróżniamy typy TOS jako tętnicze, żylne i neurogenne. Ten ostatni (NTOS) jest najczęstszy i obejmuje około 90% wszystkich pacjentów z TOS.
Skutkiem ucisku na pęczek nerwowo-naczyniowy w tym miejscu może być:
– ból promieniujący do szyi i okolic mostka,
– zaburzenia czucia i osłabienie ręki
– bóle głowy
– drętwienie kończyny górnej
– obrzęki, zasinienie
– problemy w wykonywaniu ruchów precyzyjnych
– a nawet w najcięższych przypadkach utrata funkcji kończyny górnej, a w przypadku powstania tętniaka tętnicy podobojczykowej- zatorowość.
Aby zobaczyć, czy właśnie z tym zespołem i z problemami naczyniowymi w tamtych miejscach mamy do czynienia, fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie z prowokacyjnymi manewrami, które wywołują objawy w przeciwległej kończynie.
A także wykorzystać określone testy, nie są one tak czułe jak badanie TK, ale jeśli ktoś nie ma możliwości zrobienia TK, to dobrze jest je wykonać.
Nazywają się test Allena, AER i Adsona.
Test Adsona, jest kontrowersyjny, ponieważ najmniej czuły. Polega on na zauważeniu promieniowego deficytu tętna w pozycjach prowokacyjnych, ale może on być pozytywny u zdrowych ochotników grupy kontrolnej. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17826254/
W tętniczym TOS prześwietlenia najczęściej ujawniają, że największym problemem są nieprawidłowości pierwszego żebra fizjoterapeuta/osteopata najczęściej potrafią z tym pracować.
z kolei w NTOS, przyczyną jest zazwyczaj ucisk splotu ramiennego.
Leczenie zależy od diagnozy i stanu pacjenta. Może być nim na przykład fizjoterapia, ale może być również konieczność szybkiej chirurgicznej dekompresja w NTOS i VTOS.
Zwracajmy uwagę na ergonomię pracy, ruch, zmiany postawy, pracę z oddechem, wzmocnienie mięśni. To od nas zależy w jakiej będziemy kondycji i czy jakiekolwiek leczenie będzie potrzebne.